Koşarken Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Koşarken Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koşarken dalak şişmesi: Sporla arası çok iyi olmayanlar bunun ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Özellikle koşu egzersizi yapmak isteyenler veya amatör olarak futbol oynamak isteyenler koştukları esnada midelerinin üst kısmında tabiri caizse bir şişlik hissederler. Şişlik hissettikleri bölgeye dokunduklarında ağrı olduğunu fark edip durmak zorunda kalırlar bu durum halk arasında dalak şişmesi olarak tabir edilir. Dalak şişmesi bütün sporlarda oluyor diye bir durum yok örneğin şınav mekik ve benzeri diğer sporlarda dalak şişmez fakat koşu yaparken dalak şişme durumu görülmektedir. Nedeni koşu esnasında vücutta oksijen ihtiyacı artıyor ve vücudun alışık olmadığı yoğunlukta aktivite içerisinde giriyor. Bu esnada dalak da aktiviteye alyuvar yetiştireceğim derken dalak şişiyor. Koşu esnasında dalak şişmesi diyaframın yorulması sonucu da olur. Normal şartlarda koşu esnasında diyafram devreye girmez fakat göğüs kaslarının yetersiz kaldığı durumlarda diyafram devreye girer.

Koşarken dalak şişmesi: Sürekli spor yapan ve düzenli koşan kişilerde gözükmeyen bir rahatsızlıktır. Düzenli spor yapmayan kişiler koşu yapmak istediklerinde 1 km'den sonra dalakta şişme olmaktadır. Belirli bir alışkanlık kazanıldıktan ve düzenli spor yapılmaya devam edildikten sonra dalak şişme olayı yavaş yavaş azalacaktır. Öncelikle koşuya başlamadan vücudu yavaş yavaş koşuya alıştırmanız gerekli yani önce ritimli bir şekilde kısa bir yürüyüş ardından küçük ve ağır adımlarla koşma daha sonra dilediğiniz hızda ve tempoya ulaşma şeklinde koşu egzersizi yapar iseniz dalak şişmesiyle karşı karşıya kalmayacaksınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi dalak şişmesi diyaframla da ilgili olabilir. Ciğer kapasitenizi zorladığınız anda yük diyafram binecek ve tepki olarak da dalak şişmesi ortaya çıkacak. Bunu ortadan kaldırmak için de diyaframı kuvvetlendirecek egzersizler yapmalısınız.

Koşu egzersizi yaptığınız esnada dalağınız da şişme oluyor ise yanı midenizin üzerinde bir ağrı hissediyor iseniz öncelikle yavaşlamanız gerekir yetmiyor ise durmalısınız. Dalak şişmesi düzenli koşu yapan kişide neredeyse hiç olmaz fakat düzensiz spor yapıp ara sıra koşan kişilerde olur. Öncelikle koşu egzersizini gün gün artırarak yapmalısınız yani birdenbire 5 km yerine ilk gün 1 km 2. Gün 2 km gibi artırarak bu şekilde vücudunuz alışacaktır. Ayrıca koşuya tok karnınıza başlamayın veya tamamen aç karnına da. Koşuya başlamadan en az bir saat önce yemek yemiş olmanız gerekir bu iki saat veya 3 saatte olabilir ama yemekten sonra olamaz. Koşu esnasında biraz hızlanıp tekrar yavaşlayarak temponuzu düşürüp hızlandırdığınızda da dalak şişecektir ilk yavaş daha sonra tempolu koşun ve temponuzu koruyun. Her şeye rağmen dalak şişmesinin önüne geçemiyorsanız koşu egzersizini bitirip dinlenin be sürekli olan ve bir türlü alışmadığınız bir durum haline geldiğinde ise mutlaka bir doktora baş vurun başka bir hastalıkta dalak şişmesine sebep olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Nakli Riskleri ve Sonrası

Dalak Nakli Riskleri ve Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ponksiyonu

Dalak Ponksiyonu

Dalak Vücudun Neresinde?

Dalak Vücudun Neresinde?

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Hastalıkları Nelerdir?

Dalak Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Ne İşe Yarar?

Güncel

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer?

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Kan Yapar mı?