Dalak Kisti Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Dalak Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Kisti

Dalak, mor renkli, yumuşak ve elastik bir yapıda olan, vücudun önemli organlarından biridir. Kaburga kafesinin hemen altında, karın bölgesinin sol üst kısmında bulunur. Dalak, kan hücre üretimi ve bağışıklık sistemi sağlığı gibi önemli fonksiyonlara sahiptir. Ayrıca, vücutta kan depolama görevi üstlenir ve vücut ihtiyaç duyduğunda kan ihtiyacını dalaktan karşılar. Dalak kisti, dalakta oluşan ve içi sıvı ile dolu iyi huylu yapılar olarak tanımlanabilir. Ancak bazı durumlarda bu kistlerin kötü huylu çıkma olasılığı da vardır.

Dalakta Hangi Tür Kistler Oluşur?

Psödokist (Yalancı Kistler): Yalancı kistler dalakta meydana gelen kistlerin yaklaşık %80'inden sorumludur. Daha çok yaralanma, enfeksiyon ve dalak enfarktüsü nedeniyle oluşur.

Hidatik Kistler (Parazit Kistleri): Dalakta hidatik kistlerin oluşma oranı yaklaşık %10'dur. Bu kistler, parazit enfeksiyonları sonucu ortaya çıkar.

Konjenital (Doğumsal Kistler): Gerçek Tip 1 kist olarak dalakta oluşan kist türleridir. Genellikle doğuştan gelirler.

Damar ile Alakalı Kistler: Pıhtı oluşumu, dalak yaralanması ve hemanjiomatozis nedeniyle meydana gelen kist türleridir.

Enfeksiyonlar: Tüberkiloz ve hidatik kistler nedeniyle meydana gelen enfeksiyonlardır. Karaciğer apsesi %1-0,7 oranında bölgede enfeksiyon kaynaklı kist oluşumuna yol açar.

Ventrikülo-Peritoneal Şant: Periton ve beyin arasına kateter yerleştirilmesidir ve bu durum kist oluşumuna yol açabilir.

Dalakta Kist Nasıl Teşhis Edilir?

Dalakta kist meydana geldiğinde genelde herhangi bir belirti yaşanmaz. Bazı hastalarda ise karın üst kısmında ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler görülebilir. Teşhis için doktor bazı tetkikler uygular. Bu tetkikler:

  • Bilgisayarlı Tomografi: Bilgisayarlı tomografi ile dalakta meydana gelen kist kolaylıkla tespit edilebilir. Tomografi başka bir hastalığı tanımak için yapılsa bile dalaktaki kist bu sayede açığa çıkabilir.
  • Ultrasonografi: Hastanın şikayetlerine yönelik yapılan ultrasonografi sayesinde dalakta kist kolaylıkla tespit edilebilir.

Dalak Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dalakta meydana gelen ve kanama riskine yol açan 5 santimden büyük kistler operasyon ile çıkarılır. Dalak kistinin çıkarılma işlemi genellikle laparoskopi ya da robotik cerrahi eşliğinde gerçekleştirilir. Bu teknikler ile kist ya tamamen çıkarılır ya da kist ile dalağın bir kısmı veya tamamı alınabilir. Cerrahi anında damar kapatma sisteminin veya ultrasonik dissektörün kullanımı olası kanama riskini minimuma indirir. Laparoskopi tekniği ile dalağın ön kısmına konumlanan kistler kolaylıkla çıkarılabilir. Ancak dalağın arka kısmına konumlanan kistlerin çıkarılması daha zordur. Robotik cerrahi ile dalağın arka kısmına konumlanan kistler daha rahat alınır. Dalakta meydana gelen kist çok ciddi problemlere yol açmıyorsa dalağın ameliyat ile alınması tercih edilmez. Çünkü dalak bağışıklık sistemi sağlığı için oldukça önemlidir. Özel durumlarda dalağın bir kısmı alınarak cerrahi tamamlanabilir. Eğer dalak tamamen alınırsa hastada hayatı boyunca %5 oranında kan zehirlenmesi riski oluşabilir.

Dalak Ameliyatının Sonucu Nasıl Olur?

Yapılan araştırmalar sonucunda, dalakta kist nedeniyle ameliyat olmuş hastaların yarısından fazlasında tekrar kist oluştuğu belirlenmiştir. Dalak kisti ameliyatından sonra kistin tekrar meydana gelmesini engellemek için kist duvarının tamamen çıkarılması gerekir veya kist içinin bağırsakları saran yağlı dokunun doldurulması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Servi

12 Temmuz 2024 Cuma

Dalakta meydana gelen bir kist durumunda hangi belirtileri yaşadınız? Karın üst kısmında ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler görüldü mü?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Servi,

Dalakta meydana gelen bir kist, genellikle belirti vermeyebilir ve rutin kontrollerde tesadüfen tespit edilebilir. Ancak bazı durumlarda, karın üst kısmında ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler görülebilir. Bu belirtiler, kistin büyüklüğüne ve yerleşimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer bu tür belirtiler yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Vücudun Neresinde?

Dalak Vücudun Neresinde?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer?

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer?

Dalak Hastalıkları Nelerdir?

Dalak Hastalıkları Nelerdir?

Çocuklarda Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Alınması Sonrası Riskleri ve Sonrası

Dalak Alınması Sonrası Riskleri ve Sonrası

Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nedenleri?

Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nedenleri?

Güncel

Dalak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Büyümesine Bitkisel Çözüm

Dalak Büyümesine Bitkisel Çözüm

Güncel

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?